_______
Tekst alternatywny
OBÓZ LETNI ŁEBA 2019
IX. Puchar Solny 11.V.
Z U M B A 27.V.
78. Zgrupowanie ASW 14.VI.
Egzamin Karate 17.VI.
Brazylijskie JIU-jITSU 22.
Tekst alternatywny
3 medale - Żory
6 medali - Starachowice
8 medali - Malanów
5 medali - Wołów
16 medali - Nysa
Zobacz wszystkie sukcesy
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny


Kobiety w Karate?

Według powszechnie panujących stereotypów Karate to sport typowo męski tak jak piłka nożna, rugby czy boks. Uwarunkowane jest to kulturowo, ale przede wszystkim związane jest z tym, że kobietom nie wypada używać agresji.

Image

Oczywiście przekonanie to panuje wśród osób, które mają skrzywiony obraz karate. Karate nie jest sztuką agresji, a wręcz przeciwnie uczy samokontroli i dyscypliny. Podstawą filozofii karate jest idea perfekcji, dążenie do całkowitego panowania nad własnym umysłem i ciałem. Agresja jest czymś, czego karateka musi się wyzbyć, bo ona podważa jego pełną kontrolę. Wiem, że wiele osób mimo wszelkich argumentów i tak będzie obstawać przy swoim, ale zazwyczaj świadczy to tylko o niedojrzałości człowieka.

Image


Wiele dziewczyn chcących uczęszczać na treningi obawia się zniszczenia kostek rąk i znacznego wzrostu masy mięśniowej, mówiąc krótko - nie chcą wyglądać jak mężczyźni. Otóż przy naturalnym treningu, bez preparatów wspomagających wzrost umięśnienia, nie jest możliwy. Nie należy, więc mieć takich obaw. Wyjaśnienie jest bardzo proste: dziewczęta posiadają dużo mniej testosteronu we krwi niż mężczyźni, przez co ich mięśnie nie rozrastają się, a jedynie ładnie kształtują, spala się także bardzo intensywnie tkanka tłuszczowa. Co do kostek, to płeć żeńska ma taryfę ulgową i zwłaszcza posiadaczki niższych pasów mogą wykonywać pompki na otwartych rękach(jednak z własnego doświadczenia wiem, że wiele kobiet nie korzysta z tego przywileju). Przy tym wątku może nasunąć się bardziej feministyczna myśl, a mianowicie: gdzie jest równe traktowanie? Otóż karate nie kwestionuje tzw. "naturalnego podziału płci". Dla większości osób nie jest tajemnicą, że ciało i skóra kobiet zbudowane są inaczej niż mężczyzn. Kobiety mają dużo drobniejsze kości niż mężczyźni i zwykle mniejszą objętość mięśni. Ciało kobiet zawiera za to więcej wody i obfitsza jest tkanka tłuszczowa ( średnio o 5-7%).Kobiety nie można postawić na równi z mężczyzną, jeśli chodzi o fizyczność, jednak w karate nie tylko liczy się siła ciała. Często dzieje się tak, że kobiety nadrabiają fizyczność, swoją psychiczną siłą walki. Myślę, że dzięki temu kobiety przekraczają bierne podziały.

Image


Nie zawsze było jednak tak jak jest obecnie, istniały pewne przeszkody dla kobiet w karate kyokushin. Jeszcze do niedawna kobiety na zawodach nie były dopuszczane do kumite(walki), mogły wykonywać jedynie kata. Obecnie widzimy kobiety reprezentujące mistrzowski poziom w kumite.

Image


Powodów, dla których kobiety zaczynają ćwiczyć karate jest sporo. Najważniejsze to na pewno chęć wzmocnienia własnego poczucia bezpieczeństwa, umiejętność samoobrony, wzmocnienie swojej sprawności fizycznej oraz kondycji i zrzucenie kilku kilogramów. Z czasem zaczyna się odkrywać oprócz zalet fizycznych także aspekty duchowe, które są głównym celem tej sztuki. Karate uczy przezwyciężania samego siebie, pokory, szlachetności, podążania za prawdą.

Image


Karate Kyokushin jest trudną sztuką, a dla kobiet na pewno jeszcze trudniejszą. Od kobiety wymaga jeszcze większego poświęcenia. Oyama jednak pytał: Czy choćby najmniejsze osiągnięcie warte jest radości, jeżeli jego zdobyciu nie towarzyszyły ból i łzy? Nie idźcie na łatwiznę, proste drogi prowadzą do nikąd.


Artykuł w oryginale na: http://kyok.pl/


regulamin serwisu | linki | pliki do pobrania | dzieci w karate
www.ASW24.pl '1994-2019'
© copyright by pablo